23.3.09

Baytar-Ül Mahlukat

OrtaKahve' de Mustafa ile konuşurken bana Tirinova Vampir Yeniçeri diye bir şey anlattı. Baktım az buçuk. Dikkatimi ilgimi çekti. Hem ayrıca burdan duyurmak isterim ki ; Mustafa ( TheMonk ) yepyeni bir çizgiroman yapma hazırlığı içinde. Burdan da reklamını yapmak istedim. Oh.

Konusu ise Yeniçeri'lerin Medusa gibi Mistik tarihin en billurlu karakterleri ile karşılaşmaları. Çizimlerini gördüğüm karakterler gerçekten büyüleyiciydi...'' Tirnova’da bir cadı türedi. gün batımı evlere musallat olmaya başladı. zahireye dair un, yağ, bal gibi nesneleri birbirine katar. kâh yüklükteki yastık, yorgan, bohçaları didikler, dağıtır, kâh insanların üzerine taş, toprak, çömlek atar.” fakat kimse bir şey görmemiştir. kasaba halkı, bunları yapanın kötü ruhlu vampirlerin işi olduğunda ittifak eder. bunun üzerine islimye kasabasında yaşayan, vampir avcısı olarak tanınan nikola, tirnova’ya getirilir. 800 kuruşa pazarlık edilir. eline resimli bir tahta alan nikola büyük bir kalabalıkla mezarlığa gider. resimli tahtayı parmağında çeviren nikola, resmin yeniçeri ocağından zalimlikleriyle ünlü kanlı zorbalar tetikoğlu ali alemdar ve apti alemdar’ın mezarlarına karşı durur. mezarlar açıldığında cesetlerin yarım kat büyüdüğü, tırnakların dörder parmak uzadığı görülür. bu adamlar sağlıklarında her türlü fesadı irtikap etmiş, adam öldürmüş, ırza tasallut olmuş fakat yeniçeri ocakları lağvedildiğinde her nasılsa cellada verilmeyip ecelleriyle ölmüşlerdi. nikola’nın tarifine göre bu adamların kalplerine kazık çakıp kaynar suyla haşlamak gerekiyordu. yapıldı, fakat etki etmedi. bunun üzerine cesetleri yakmak gerek dedi. bu husuta şer’an izin verildi, yeniçeriler yakıldı ve kasaba rahat etti. ''

2 yorum:

  1. Türk tarihindeki tek (ya da sayılılardan) vampir hikayesidir. Gariptir, hep "olmuş mudur" diye düşündürtür insanı.. Güzel.. Terazine bindim..

    YanıtlaSil